Tesla wyprzedza Nio na giełdzie. Popularność producentów pojazdów elektrycznych utrzymuje się wśród inwestorów

Mimo obaw o inflację, inwestorzy zachowują spokój

Najświeższe dane z platformy eToro ukazują optymistyczne nastawienie inwestorów indywidualnych do producentów pojazdów elektrycznych, pomimo nieznacznych spadków cen ich akcji.

Tesla w czołówce spółek na eToro w II kwartale

Zarówno Tesla jak i Nio utrzymują się na pozycjach dwóch najpopularniejszych firm na eToro w II kwartale. Tesla zajęła pierwsze miejsce wyprzedzając swojego oponenta z Chin.

Ceny akcji obydwu tych firm spadły o 6,9 proc. W przypadku Tesli i o 0,5 proc. W przypadku Nio. Stało się to po roku stałych i imponujących przychodów. W bieżącym kwartale portal eToro odnotował czteroprocentowy  wzrost użytkowników, którzy posiadają akcje Tesli, oraz ośmioprocentowy spadek inwestorów posiadających aukcje Nio. Sugeruje to, że „chińska Tesla”, jak czasami nazywane jest Nio, traci na popularności.

Niższe ceny akcji firm z sektorów wzrostu

Spadek cen akcji producentów pojazdów elektrycznych zbiegł się ze zjawiskiem szerszym: wśród inwestorów pojawiła się tendencja do oddalania się od sektorów wzrostu, czyli branży technologicznej i pojazdów elektrycznych – spowodowane to jest obawami związanymi z rosnącą inflacją. Widać jednak, że inwestorzy dostrzegają długoterminową wartość i potencjał tych firm – tacy należący do sektorów wzrostu giganci jak Apple, Tesla, Microsoft, Nio oraz Palantir dalej pozostają w czołówce najpopularniejszych akcji w II kwartale.  

Wybory polskich inwestorów

Polscy inwestorzy najczęściej wybierają akcje, które stoją w czołówce światowego rankingu na II kwartał przygotowanego przez eToro. Widać jednak, że liczba polskich użytkowników portalu, którzy posiadają akcje Microsoft, Alphabet oraz Alibaba wzrosła o 30 proc. W porównaniu do kwartału poprzedniego.

Inflacja gorącym tematem dyskusji

Sprawa została skomentowana przez Bena Laidlera, stratega do spraw rynków globalnych w eToro: „Inflacja to teraz gorący temat dyskusji, dotyczącej tego, jak ona wpłynie na zachowanie ludzi w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Luzowanie obostrzeń w wielu państwach spowodowało nieunikniony wzrost cen, co sprawiło, że część inwestorów odwróciła się od sektora wzrostu w kierunku firm z niższymi wycenami”.

Zauważył również, że inwestorzy dalej ufają sektorowi wzrostu: „Inflacja to teraz gorący temat dyskusji, dotyczącej tego, jak ona wpłynie na zachowanie ludzi w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Luzowanie obostrzeń w wielu państwach spowodowało nieunikniony wzrost cen, co sprawiło, że część inwestorów odwróciła się od sektora wzrostu w kierunku firm z niższymi wycenami”.

„Inflacja to teraz gorący temat dyskusji, dotyczącej tego, jak ona wpłynie na zachowanie ludzi w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Luzowanie obostrzeń w wielu państwach spowodowało nieunikniony wzrost cen, co sprawiło, że część inwestorów odwróciła się od sektora wzrostu w kierunku firm z niższymi wycenami”, dodaje.

Popularność kryptowalut i akcji firm gamingowych

Piątą najpopularniejszą firmą w II kwartale był Gamestop Corp. To, że firma utrzymała się w pierwszej dziesiątce rankingu eToro pokazuje, że nie jest to chwilowy trend.

Portal eToro w czerwcu dał inwestorom możliwość głosowania podczas zgromadzenia walnego Gamestopu – podczas jego trwania zagłosowało aż 63 proc. Udziałowców firmy na eToro, co pokazuje zaangażowanie społeczności w znaną i lubianą przez siebie firmę.

W zeszłym tygodniu Gamestop sprzedał pięć milionów dodatkowych akcji, co pozwoliło wygenerować 1,1 miliarda dolarów na plany rozwojowe.

Coinbase Global Inc, giełda kryptowalut, która jest nowicjuszem na liście najpopularniejszych akcji eToro, zadebiutowała na ósmej pozycji. Giełda pierwszy raz notowana była na Nowojorskiej Giełdzie w kwietniu tego roku. Coinbase pozwala inwestorom na zyskanie pośredniej ekspozycji na kryptowaluty przy użyciu giełdy, przez co nie muszą inwestować w nie bezpośrednio.

Trzymanie się strategii

Laider wypowiedział się również o potencjalnym zachowaniu inwestorów: „Inflacja to teraz gorący temat dyskusji, dotyczącej tego, jak ona wpłynie na zachowanie ludzi w nadchodzących tygodniach i miesiącach. Luzowanie obostrzeń w wielu państwach spowodowało nieunikniony wzrost cen, co sprawiło, że część inwestorów odwróciła się od sektora wzrostu w kierunku firm z niższymi wycenami”.

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.