Co to jest i jak działa dźwignia finansowa

Podczas pierwszej godziny spotkania z Giełdą pojawiają się pytania dotyczące dźwigni finansowej. Jest to jedyny sposób, aby zamienić mały depozyt w odpowiednią sumę do inwestowania na giełdzie. Dźwigania finansowa pozwala osiągnąć jednakowo wysokie zyski, oraz wysokie straty przy stosunkowo niskiej kwocie depozytu. Trzeba zwrócić uwagę, że drobna zmiana na rynku może znacznie wpłynąć na własne środki. Dźwignię finansową również inaczej nazywamy lewarowaniem tradingowym.

Przykład Dźwigni Finansowej Nr.1

Gracz inwestujący na giełdzie zajmuje pozycje dla uproszczenia o wartości 1000 PLN na EUR/USD. Jeżeli gracz ma uruchomioną dźwignię finansową 1:30, to wtedy inwestuje kapitałem nie 1000 PLN, a 1000 PLN x 30 = 30000 PLN. W tym przypadku bardzo łatwo jest odnieść zysk oraz stratę, gdyż zmienność na rynku jest 30-krotnie większa.

Korzyści z wykorzystania Dźwigni Finansowej

  1. Dźwignia finansowa pozwala inwestować mniejszym kapitałem w drogie kontrakty typu SP500, Bitcoin.
  2. Dźwignia finansowa pozwoli Ci inwestować w kilka różnych instrumentów w jednym czasie.
  3. Dźwigania finansowa gwarantuje, że część twoich pieniędzy może bezpiecznie być na koncie bankowym. Zamiast wpłacać 50000 PLN, możesz wpłacić 5000 PLN.

Wady z wykorzystania Dźwigni Finansowej

Podczas wykorzystywania dźwigni finansowej twój kapitał będzie miał większą zmienność – czyli jesteś narażony na większy zysk oraz większą stratę. Zazwyczaj ogranicza się wolumen transakcji w stosunku do posiadanego kapitału.

Depozyt zabezpieczający

Przy używaniu dźwigni finansowej możesz spotkać się z sytuacją taką, że, mimo posiadania środków na koncie nie będziesz mógł zająć pozycji. Dzieje się tak, dlatego, że podczas inwestowania z wykorzystaniem dźwigni obecny jest minimalny depozyt zabezpieczający potrzebny do otwarcia pozycji. Poziom margin level określa środki, które są potrzebne do otworzenia oraz utrzymania otwartych pozycji.

Poziom Margin Level, który zamyka stratną pozycję – zazwyczaj wynosi 50%. Pamiętaj, aby podczas inwestowania ta wartość była powyżej 50% – w ten sposób zagwarantujesz sobie ciągłość. Jeżeli widzisz, że ta wartość spada, to musisz wpłacić więcej kapitał lub zamknąć część pozycji. Jednak różni brokerzy mogą mieć inne określone procenty – szczególnie w innych krajach.

Gdzie znajduje się dźwignia finansowa w MetaTrader 5

[ wkrótce uzupełnimy tą sekcje – tworzymy filmy poradnikowe do platformy MetaTrader 5 ]

Komentarze (0)

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *